Jan Nepomuk KROUSKÝ, - podnikatel, politik

Jan Nepomuk KROUSKÝ, - podnikatel, politik

Muž 1814 - 1876  (62 let)

Osobní informace    |    Poznámky    |    Vše    |    PDF

  • Jméno Jan Nepomuk KROUSKÝ, - podnikatel, politik 
    Přípona - podnikatel, politik 
    Narození 14 Únor 1814  Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Pohlaví Muž 
    Funkce 1843  Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Člen zastupitelstva v rodné obci Katusice 
    Filantropie 1855  Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Oprava=výstavba vyhořeleho kostela (1847) 
    Funkce 1861  Vienna, Austria Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Zvolen poslancem zemského sněmu za okres Bělsko, Mnichovo Hradiště a Mladá Boleslav (http://www.obec-katusice.cz/assets/File.ashx?id_org=6453&id_dokumenty=1843) 
    Starosta 1864  Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Hospodářský a kulturní royvoj Katusic 
    Funkce Duben 1865  Maladá Boleslav, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Zvítězil ve volbách do okresního zastupitelstva - nepotvrzen ve funkci (http://www.obec-katusice.cz/assets/File.ashx?id_org=6453&id_dokumenty=1843) 
    Podnikání 1868  Dolní Cetno, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Rolnický akciový cukrovar - s knížetem dr. Rudolfem Thurn-Taxisem 
    Podnikání 1872  Podkováň, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Akciový pivovar v Podkováni (http://www.obec-katusice.cz/assets/File.ashx?id_org=6453&id_dokumenty=1843) 
    Úmrtí 4 Říjen 1876 
    • Zem el na "plicní chorobu".
    Pohřeb Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    ID číslo osoby I2680  volesky
    Poslední změna 30 Červenec 2017 

    Otec Jan Křtitel KROUSKÝ, - rychtář, sedlák Katusice č.2,   nar. 24 Červen 1782, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 8 Únor 1861, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 78 let) 
    Matka Kateřina ZOUFALOVÁ-KROUSKÁ, z Krásné Vsi,   nar. cca 1785,   zemř. Ano, datum neznámé 
    ID číslo rodiny F1013  Schéma rodiny

    Rodina Aloisie VINAŘICKÁ-KROUSKÁ,   nar. 15 Březen 1819,   zemř. 25 Září 1905, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě  (Věk 86 let) 
    Děti 
     1. Marie KROUSKÁ, - nedožila,   nar. 7 Prosinec 1844, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. Ano, datum neznámé
     2. Ladislav KROUSKÝ, - nedožil,   nar. 24 Červenec 1846, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. Ano, datum neznámé
     3. Antonie Karolina KROUSKÁ-ŠAFRÁNKOVÁ, z Katusic čp.12,   nar. 21 Prosinec 1849, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 1921  (Věk 71 let)
     4. Aloisie KROUSKÁ-HEVEROVÁ,   nar. 5 Prosinec 1854, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. Ano, datum neznámé
     5. Josef Vojtěch KROUSKÝ,   nar. 1 Listopad 1884,   zemř. 27 Květen 1945  (Věk 60 let)
     6. Karel Jan KROUSKÝ,   nar. 28 Březen 1852, Katusice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. 23 Prosinec 1913  (Věk 61 let)
    Poslední změna 20 Duben 2017 
    ID číslo rodiny F1027  Schéma rodiny

  • Poznámky 
    • «b»Jan Nepomuk KROUSKÝ«/b» - studovat započal na škole v Katusicích a ve svých 13 letech nastoupil zřejmě na 3 roky do klášterní školy v Bělé pod Bezdězem. Zajímal se hlavně o literaturu a učil se také hře na housle a klavír. Další školní studium už neabsolvoval, ale vzdělával se četbou rozvíjející se české literatury, cestováním a stykem s předními osobnostmi své doby. Největším vlivem na něj působil tehdejší kováňský farář a spisovatel Karel Alois Vinařický. U něj se také scházela vybraná společnost a Krouský se tu seznámil například s F. L. Čelakovským, F. Palackým, J. Jungmannem, P. J. Šafaříkem a mnoha dalšími.
      Kromě Vinařického se Jan Krouský spřátelil také s básníkem Václavem Bolemírem Nebeským, který byl v té době studentem medicíny v Praze. Díky tomuto přátelství se spřátelil i s dalšími vlastenci, mimo jiné i s Dr. Čejkou a J. K. Tylem. Počátkem čtyřicátých let začíná svými články přispívat nejen do Tylových Květů, ale i do Pražských či Národních novin a do České včely. Také finančně podporoval vydávání děl mnoha svých známých, například r. 1846 poslal 50 zlatých J. F. Šumavskému na vydání německo-českého slovníku.
      Ve svých 29 letech (tedy v roce 1843) se Jan Krouský zasnoubil s mladší sestrou Vinařického «b»Aloisií«/b». Narodilo se jim 6 dětí, z nichž pouze 4 se dožily dospělosti. Byli to Josef, Antonie, Karel a Aloisie. Marie a Ladislav zemřeli v útlém věku.
      V červnu roku 1848 byl zvolen do zemského sněmu. Také se ucházel o místo v říšském sněmu, ale namísto něj byl zvolen hrabě Dejm. Sněm byl však 7. 3. 1849 rozpuštěn a následovalo období Bachova absolutismu. Čeští liberálové byli umlčeni a Jan Krouský se obracel novým směrem. Začínal řešit obecní a národohospodářské otázky. Usiloval o zbudování nového kostela, stavbu silnic a stavbu nové budovy pro školu. Zakládal obecní knihovnu a do začátku jí věnoval několik desítek knih ze své rozsáhlé knihovny. V té byl po jeho smrti objeven mimo jiných knih i rukopis „Máje" Karla Hynka Máchy. Tento rukopis se nyní nachází ve vlastnictví rodiny Krouských. R. 1864 byl zvolen starostou obce.
      Na samém počátku 2. poloviny 19. století byl zvolen do výboru «i»krajské hospodářské jednoty«/i» a zasloužil se o částečné jednání v českém jazyce. Po tom, co se tato společnost rozešla, usiloval spolu s A. Honsem z Nemyslovic a«b» Dr. K. Matoušem«/b» o její obnovení. To se povedlo a Krouský byl r. 1867 jmenován jejím místopředsedou.
      Společně s knížetem Rudolfem Thurn-Taxisem založili r. 1868 «b»cukrovar v Dolním Cetně«/b». Začátky nebyly příliš úspěšné. Po odstoupení knížete se Jan Krouský dostal do vedení závodu a celou situaci konsolidoval.
      Z jeho vlastní iniciativy byla také zakoupena budova starého «b»pivovaru v Podkováni«/b» a založena akciová společnost, která zahájila činnost 4. února 1872. Počátky se podobaly počátkům cukrovaru. Podniku se nedařilo a zadlužil se. Členové správní rady se nakonec rozhodli o půjčce, kterou pivovaru zapůjčí a posléze se k nim přidali i někteří akcionáři. Díky tomu se podařilo závod zachránit a Jan Krouský se i zde stal předsedou správní rady.
      Před založením pivovaru byl r. 1861 zvolen do «i»zemského sněmu«/i» za Bělský, Mladoboleslavský a Mnichovohradišťský okres. 22. dubna 1865 byl zvolen prvním starostou Bělského okresu, a to hned ve dvou kolech. Obě tato kola však nebyla uznána a do kola třetího se musil zvolit jiný kandidát. Nakonec se 1. starostou okresu stal J. Jíra z Týna a Krouský byl členem výboru, kde jako jeden z hlavních organizoval tábory lidu v Bělé pod Bezdězem.
      31. 5. 1876 se Jan Krouský zúčastil pohřbu Františka Palackého, ale sám již byl nemocen plicní chorobou. V červenci téhož roku odstoupil z předsednických úřadů obou podniků a nedlouho po té jeho plicní choroba propukla naplno. Jan Nepomuk Krouský umírá «b»4. října 1876«/b», deset dní před svými 62 narozeninami.
      ( http://katusice.webnode.cz/jan-nepomuk-krousky/ )
      ( http://www.obec-katusice.cz/assets/File.ashx?id_org=6453&id_dokumenty=1843 )