Prof. RNDr. Jan PETRÁNEK, PhD, geologie

Prof. RNDr. Jan PETRÁNEK, PhD, geologie

Muž 1922 - 2015  (93 let)

Osobní informace    |    Média    |    Poznámky    |    Mapa událostí    |    Vše    |    PDF

  • Jméno Prof. RNDr. Jan PETRÁNEK, PhD, geologie 
    Předpona Prof. RNDr. 
    Přípona PhD, geologie 
    Narození 7 Srpen 1922  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    Pohlaví Muž 
    Úmrtí 2 Prosinec 2015  Praha, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě 
    ID číslo osoby I1655  family
    Poslední změna 28 Květen 2019 

    Rodina Ing. Ludmila (Liduška) ZÁTKOVÁ-PETRÁNKOVÁ,   nar. 22 Únor 1925, České Budějovice, Czech Rep. Najít všechny osoby s událostmi v tomto místě,   zemř. Ano, datum neznámé 
    Sňatek 19 Září 1950 
    Děti 
     1. MUDr Jan PETRÁNEK,   nar. 30 Červenec 1951  (Věk 72 let)
     2. Ing. Vladimír PETRÁNEK,   nar. 1 Říjen 1952  (Věk 71 let)
    Poslední změna 11 Říjen 2016 
    ID číslo rodiny F662  Schéma rodiny

  • Mapa událostí
    Odkaz na Google MapsNarození - 7 Srpen 1922 - Praha, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
    Odkaz na Google MapsÚmrtí - 2 Prosinec 2015 - Praha, Czech Rep. Odkaz na Google Earth
     = Odkaz na Google Maps 
     = Odkaz na Google Earth 

  • Fotografie
    PETRÁNEK Jan, PhD, geolog ~ 2005
    PETRÁNEK Jan, PhD, geolog ~ 2005
    PETRÁNEK-Jan-geolog-1955.jpg
    PETRÁNEK-Jan-geolog-1955.jpg

  • Poznámky 
    • RNDr «b»Jan PETRÁNEK«/b», DrSc (1922-2015, 93 let)
      Vzdělání: Univerzita Karlova, Praha a Princetonská univerzita, New Jersey, USA
      Wikipedia: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Petránek_(geolog)
      - byl český geolog, vysokoškolský pedagog, expert OSN v oboru geologie a hornictví, popularizátor geologických věd, autor odborných publikací, učebnic pro mládež i knih, určených široké veřejnosti.
      Po maturitě na Vyšší státní průmyslové škole v Praze nastoupil jako vedoucí analytické chemické laboratoře ve Výzkumném ústavu Českomoravské a.s. (ČKD) v Praze 9 \endash Vysočanech. Po osvobození Československa v roce 1945 začal studovat přírodní vědy a chemii na Karlově univerzitě, od vyšších ročníků se pak již zcela věnoval studiu geologie. Studium na Karlově univerzitě zakončil doktorátem z přírodních věd (RNDr.) a na podzim roku 1948 zahájil jednoleté studium na Princetonské univerzitě v USA. Po návratu do Československa přednášel geologii na Karlově univerzitě, z politických důvodů však byl posléze přeložen na jiné působiště \endash na Vysokou školu báňskou v Ostravě.
      V roce 1954 se Jan Petránek opět vrátil do Prahy a nastoupil do Ústředního ústavu geologického (ÚÚG). V ÚÚG založil sedimentologické oddělení a působil též jako školitel vědeckých aspirantů. Postupně získal vědeckou hodnost kandidáta věd (CSc.) a v roce 1966 doktora věd (DrSc.). V letech 1965\endash 1966 působil jako expert OSN v oboru geologie a hornictví v Etiopii.
      V roce 1968, kdy byla navržena jeho rehabilitace a jmenování docentem, se Jan Petránek vrátil k pedagogické činnosti na Karlově univerzitě. V témže roce vykonával funkci vědeckého sekretáře pražského Mezinárodního geologického kongresu. Avšak již v následujícím roce, po započetí normalizace, ministerstvo školství rehabilitaci zamítlo. Po krátkém mezidobí v Československé akademii věd se Jan Petránek v roce 1976 vrátil opět do Ústředního ústavu geologického, kde působil až do roku 1986. V letech 1978\endash 1980 pracoval jako vedoucí skupiny československých geologů v Iráku v tamním státním geologickém ústavu. Dalším místem zahraničního pobytu byl Tunis, kde v letech 1984\endash 1986 působil jako vysokoškolský profesor. Pracoval též na projektech v rámci Mezinárodní unie geologických věd (UIGS) a UNESCO. Ačkoli vyšel vítězně z konkurzu na místo vedoucího oddělení geologie v UNESCO, nebylo mu z politických důvodů povoleno toto místo přijmout.
      Jan Petránek se v souladu se svojí profesí a odborností věnoval též sběratelské činnosti. Mezi minerály byly předmětem jeho zájmu zejména «b»acháty «/b»z různých světových lokalit, které sbíral prakticky po celý život. Základem sbírky se staly acháty, nalezené během pracovních pobytů v Iráků a v Etiopii, k nimž postupně přibyly exempláře, získané buď sběrem na českých i marockých lokalitách, či výměnou na tuzemských a zahraničních mineralogických burzách. Achátům věnoval Jan Petránek i některá odborná pojednání, například v Německu publikoval články o genetických podmínkách tvorby achátů a o vzniku sedimentárních achátů.
      Až do posledních okamžiků svého života se Jan Petránek věnoval popularizaci geologie. Svou poslední knihu Encyklopedie geologie stačil ještě připravit k tisku, jejího vydání se však již nedočkal.